Regulamin korzystania z serwisu
Art. 1. Postanowienia ogólne
- Serwis Internetowy działający pod adresem e-mindcraft.com prowadzony jest przez Anna Olszewska GUIDER, 83-312 Hopowo, ul. Długa 33 , email: kontakt@e-mindcraft.com.
- Serwis Internetowy działa na zasadach określonych w niniejszym Regulaminie.
- Regulamin określa rodzaje i zakres usług świadczonych drogą elektroniczną przez Serwis Internetowy, zasady świadczenia tych usług, warunki zawierania i rozwiązywania umów o świadczenie usług drogą elektroniczną, a także tryb postępowania reklamacyjnego.
- Regulamin jest nieodpłatnie udostępniony Usługobiorcy przed zawarciem umowy o świadczenie Usług, poprzez umieszczenie go w Serwisie Internetowym co pozwala na pozyskanie, odtwarzanie i utrwalanie treści regulaminu za pomocą systemu teleinformatycznego przez Usługobiorcę.
- Każdy Usługobiorca z chwilą podjęcia czynności zmierzających do korzystania z Usług Serwisu Internetowego, zobowiązany jest do przestrzegania postanowień Regulaminu.
- Konsultacje prowadzone są w zakresie usług medycznych, usług psychologicznych, psychoterapii oraz superwizji za pośrednictwem Serwisu Internetowego.
- Usługodawca udostępnia Serwis Internetowy w celu świadczenia Konsultacji, ale nie zatrudnia oraz nie jest pracodawcą Konsultantów Medycznych zarejestrowanych w Serwisie Internetowym.
- Usługobiorcy zarejestrowani w Serwisie Internetowym odpowiadają za niewykonanie lub nienależyte wykonanie swoich wzajemnych zobowiązań.
- W sprawach nieuregulowanych w niniejszym Regulaminie mają zastosowanie przepisy powszechnie obowiązującego prawa, w szczególności:
- Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeksu cywilnego;
- Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta;
- Ustawa z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów;
- Ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty;
- Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
Art. 2. Definicje
- Formularz Rejestracji – formularz dostępny na stronie internetowej Serwisu Internetowego umożliwiający stworzenie Konta. Formularz Rejestracji umożliwia stworzenie Konta odpowiadającego konkretnemu Użytkownikowi. Aby aktywować Konto należy kliknąć w link, który zostanie wysłany w wiadomości na skrzynkę pocztową podaną podczas procesu rejestracji.
- Katalog Konsultantów Medycznych - Usługa pozwalająca Konsultantom Medycznym na prezentowanie oraz udostępnianie swoich danych Użytkownikom Serwisu Internetowego.
- Konto – oznaczony indywidualną nazwą (loginem) oraz hasłem podanym przez Użytkownika, zbiór zasobów w systemie teleinformatycznym Usługodawcy, w którym gromadzone są dane Użytkownika.
- Konsultacje – Usługi wykonywane przez Konsultanta Medycznego (Zleceniobiorcę) na rzecz Zleceniodawców, w zależności od potrzeb konkretnego Zleceniodawcy polegające na prowadzeniu psychoterapii, superwizji, udzielaniu usług medycznych w rozumieniu art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, a także świadczeniu usług psychologicznych w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, tj. działania polegające w szczególności na: diagnozie psychologicznej, opiniowaniu, orzekaniu, o ile przepisy odrębne tak stanowią, psychoterapii, udzielaniu pomocy psychologicznej, zbadaniu Zleceniodawcy za pośrednictwem Serwisu Internetowego, a także po analizie dostępnej dokumentacji medycznej tej osoby.
- Konsultant Medyczny (Zleceniobiorca) – Usługobiorca, który w ocenie Usługodawcy spełnia warunki pozwalające na udzielanie Konsultacji, w szczególności osoba:
- posiadająca wykształcenie psychologiczne lub medyczne,
- posiadająca prawo wykonywania zawodu psychologa lub lekarza,
- posiadająca „certyfikat psychoterapeuty” w rozumieniu rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 czerwca 2019 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień,
- posiadająca poza uprawnieniami psychoterapeuty ukończony kurs superwizji,
- będąca w trakcie w trakcie szkolenia do uzyskania certyfikatu psychoterapeuty, która ukończyła przynajmniej 2 lata podstawowego szkolenia podyplomowego z zakresu psychoterapii, która udziela Zleceniodawcom za pomocą Środków Komunikowania się na Odległość Konsultacji, zgodnie z posiadanymi uprawnieniami i specjalizacją. Rejestracja Konsultanta Medycznego w Serwisie Internetowym oraz udostępnienie jego danych Zleceniodawcom następuje po akceptacji niniejszego Regulaminu oraz po pozytywnej weryfikacji Konsultanta Medycznego, przeprowadzanej przez Usługodawcę.
- Konsument - osoba fizyczna, która dokonuje z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.
- Newsletter - Usługa pozwalająca Usługobiorcy na subskrybowanie i otrzymywanie na podany przez Usługobiorcę adres e-mail bezpłatnych informacji pochodzących od Usługodawcy, dotyczących Serwisu Internetowego.
- Profil Konsultanta – miejsce w Serwisie Internetowym, gdzie następuje prezentacja wykształcenia, specjalizacji, doświadczenia zawodowego oraz i innych niezbędnych informacji pomocnych, dla ustalenia zakresu świadczonych przez danego Konsultanta Usług, a także kosztu usługi, kalendarza wizyt oraz opinii innych Zleceniodawców, dotyczących przebiegu i realizacji świadczonych Konsultacji.
- Regulamin - niniejszy regulamin Serwisu Internetowego.
- Serwis Internetowy - serwis internetowy Usługodawcy działający pod adresem e-mindcraft.com
- Środki komunikowania się na odległość - urządzenie informatyczne i teleinformatyczne wraz z oprogramowaniem, służące do indywidualnego porozumiewania się na odległość i udzielenia Konsultacji, a w ich ramach świadczeń zdrowotnych, przy wykorzystaniu transmisji danych między systemami informatycznymi i teleinformatycznymi.
- Usługodawca – Anna Olszewska GUIDER, 83-312 Hopowo, ul. Długa 33 , email: kontakt@e-mindcraft.com.
- Usługobiorca, Użytkownik – osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną, korzystająca z Usługi.
- Usługa – usługa świadczona drogą elektroniczną przez Usługodawcę na rzecz Usługobiorcy za pośrednictwem Serwisu Internetowego.
- Zlecenie – oświadczenie składane przez Zleceniodawcę za pośrednictwem Serwisu Internetowego, będące wyrazem woli skorzystania z usług Konsultanta Medycznego w Serwisie Internetowym, w tym powierzenia mu wykonania Konsultacji.
- Zleceniodawca – Usługobiorca będący osobą fizyczną, posiadający pełną zdolność do czynności prawnych, składający za pośrednictwem Serwisu Internetowego Zlecenie wykonania usługi Konsultacji przez Konsultanta Medycznego.
Art. 3. Rodzaj i zakres Usług
- Usługodawca umożliwia za pośrednictwem Serwisu Internetowego korzystanie z Usług takich jak:
- płatne bezpieczne narzędzie do kontaktowania się Zleceniodawcy z Konsultantem Medycznym i przeprowadzania Konsultacji,
- nieodpłatne prowadzenie Konta,
- nieodpłatny Profil Konsultanta,
- nieodpłatny Newsletter.
- Świadczenie Usług na rzecz Usługobiorców w Serwisie Internetowym odbywa się na warunkach określonych w Regulaminie.
- Usługodawca ma prawo do zamieszczania na stronie Serwisu Internetowego treści reklamowych. Treści te stanowią integralną część Serwisu Internetowego i prezentowanych w nim materiałów.
Art. 4. Warunki świadczenia i zawierania umów o świadczenie usług elektronicznych
- Cenę, za płatne Usługi, o których mowa w artykule 3 ust. 1 lit. a Regulaminu, należy dokonywać przelewem na rachunek bankowy wybranego Konsultanta Medycznego lub za pośrednictwem linku do elektronicznych serwisów płatności PayU lub Tpay , widocznych w Profilu Konsultanta niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 24h od momentu zaakceptowania przez Konsultanta Medycznego prośby o udzielenie świadczenia lub po ustaleniu terminu sesji w elektronicznym kalendarzu lub po rozpoczęciu nowego miesiąca. Konsultacje są świadczone wyłącznie po uiszczeniu opłaty, o której mowa w niniejszym ustępie. W przypadku płatności za pośrednictwem elektronicznych serwisów płatności Usługobiorca dokonuje zapłaty przed rozpoczęciem realizacji Usługi. Elektroniczne serwisy płatności umożliwiają dokonanie płatności za pomocą szybkiego przelewu z wybranych polskich banków.
- Z Konsultacji mogą skorzystać wyłącznie zarejestrowani Usługobiorcy.
- Rozpoczynając korzystanie z Serwisu Internetowego Użytkownik uzyskuje możliwość wyboru określonej kategorii dotyczącej jego potrzeb, poprzez skorzystanie z Katalogu Konsultantów Medycznych. Następnie spośród udostępnionych przez Serwis Internetowy Konsultantów Medycznych w danej kategorii, wybiera określonego Zleceniobiorcę oraz formę kontaktu przewidzianą indywidualnie przez każdego Konsultanta Medycznego. Serwis Internetowy udostępnia podstawowe dane Konsultanta Medycznego, w tym koszt usługi, kalendarz wizyt oraz opinie innych Zleceniodawców w ramach Profilu Konsultanta. Koszt usługi jest z góry określony przez Konsultanta Medycznego.
- Po dokonaniu wyboru Zleceniobiorcy i przeprowadzeniu procesu zamówienia Konsultacji Zleceniodawca uiszcza opłatę, o której mowa w ust. 1 niniejszego artykułu.
- Realizacja Konsultacji jest możliwa dopiero po uiszczeniu opłaty, przez co należy rozumieć wpływ środków pieniężnych na rachunek Konsultanta Medycznego w sposób określony w ust. 1 niniejszego artykułu.
- W ramach Konsultacji Zleceniobiorcy, są uprawnieni w szczególności do wykonania diagnozy lekarskiej, psychologicznej, farmakoterapii, opiniowania, psychoterapii, superwizji, interwencji w kryzysie, udzielania pomocy psychologicznej, w wybrany przez siebie sposób.
- Okres na jaki umowa zostaje zawarta:
- Umowa o świadczenie Usługi polegającej na korzystaniu z narzędzia do przeprowadzania Konsultacji (art. 3 ust. 1 lit. a Regulaminu) jest zawierana na czas oznaczony i ulega rozwiązaniu w momencie zaprzestania korzystania z tej Usługi przez Usługobiorcę. Konsultacje są świadczone za pośrednictwem do wyboru: videorozmowy, livechatu (rozmowa odbywa się w ściśle określonym terminie i określonej godzinie) oraz za pośrednictwem modułów oraz gry, do których pacjent uzyskuje dostęp po decyzji Konsultanta Medycznego.
- Umowa o świadczenie Usługi polegającej na prowadzeniu Konta zawierana jest na czas nieoznaczony.
- Umowa o świadczenie Usługi polegającej na korzystaniu ze Profilu Konsultanta zawierana jest na czas oznaczony i ulega rozwiązaniu z chwilą zamieszczenia opinii lub zaprzestania zamieszczania jej przez Usługobiorcę.
- Umowa o świadczenie Usługi polegającej na korzystaniu z Newslettera zawierana jest na czas nieoznaczony.
- W celu założenia Konta Usługobiorca obowiązany jest dokonać nieodpłatnej rejestracji w Serwisie Internetowym, poprzez wypełnienie Formularza Rejestracji i przesłać go do Usługodawcy poprzez wybór odpowiedniej funkcji. W czasie rejestracji Usługobiorca ustala hasło. Wypełnianie Formularza Rejestracji powinno nastąpić zgodnie z poniższymi zasadami:
- Usługobiorca powinien wypełnić wszystkie pola Formularza Rejestracji, chyba że pole jest opcjonalne;
- Informacje wpisane do Formularza Rejestracji powinny dotyczyć Usługobiorcy i być zgodne ze stanem faktycznym;
- Usługobiorca powinien zapoznać się i potwierdzić fakt zapoznania się z treścią Regulaminu oraz Polityki Prywatności, oznaczając odpowiednie pole Formularza Rejestracji;
- Usługobiorca powinien wyrazić zgodę na przetwarzanie jego danych osobowych na zasadach, w zakresie oraz w celach szczegółowo określonych w Polityce Prywatności. Wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do rejestracji i założenia Konta;
- Po przesłaniu wypełnionego Formularza Rejestracji, Usługobiorca otrzymuje niezwłocznie, na adres poczty elektronicznej potwierdzenie rejestracji. Z tą chwilą Usługobiorca uzyskuje możliwość dostępu do Konta i dokonywania zmian danych przekazanych podczas rejestracji (oprócz adresu mailowego) oraz uzyskuje możliwość korzystania z usług oferowanych przez Usługodawcę za pośrednictwem Serwisu Internetowego.
- Wymagania techniczne niezbędne do współpracy z Serwisem Internetowym, którym posługuje się Usługodawca:
- komputer (lub urządzenie mobilne) z dostępem do Internetu wraz z akcesoriami umożliwiającymi videorozmowę,
- dostęp do poczty elektronicznej,
- przeglądarka internetowa, z zaleceniem używania przeglądarki Google Chrome do działań w Serwisie Internetowym oraz używania komputera i przeglądarki Google Chrome do gry psychoedukacyjnej
- Usługobiorca zobowiązany jest do korzystania z Serwisu Internetowego w sposób zgodny z prawem i dobrymi obyczajami mając na uwadze poszanowanie dóbr osobistych i praw własności intelektualnej osób trzecich.
- Usługobiorca zobowiązany jest do wprowadzania danych zgodnych ze stanem faktycznym.
- Usługobiorcę obowiązuje zakaz dostarczania treści o charakterze bezprawnym.
- Usługobiorca zobowiązany jest do powstrzymywania się od jakichkolwiek działań, które mogłyby utrudniać lub zakłócać funkcjonowanie Serwisu Internetowego oraz działań na szkodę Usługodawcy oraz innych podmiotów.
- Usługodawca zastrzega prawo do odmowy publikacji, edycji lub usunięcia treści, których charakter narusza postanowienia Regulaminu, przepisy powszechnie obowiązującego prawa, w szczególności, gdy zawierają elementy:
- powszechnie uznane za obraźliwe lub wulgarne,
- o charakterze rasistowskim,
- o charakterze pornograficznym lub erotycznym,
- noszące znamiona przestępstw lub czynów nieuczciwej konkurencji,
- naruszające prawa autorskie oraz prawa własności intelektualnej,
- wprowadzające w błąd Usługobiorców,
- reklamujące inne serwisy, w tym w szczególności serwisy konkurencyjne w stosunku do Serwisu Internetowego,
- będące SPAMem lub materiałem promocyjnym,
- zawierające ogłoszenia o działaniach konkursowych organizowanych bez zgody Serwisu Internetowego.
Art. 5. Rozwiązywanie umów o świadczenie Usług
- Wypowiedzenie znajduje zastosowanie do umów o świadczenie Usługi o charakterze ciągłym i bezterminowym. Wypowiedzenie prowadzi do ustania stosunku prawnego ze skutkiem na przyszłość.
- Usługobiorca może wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym i bez wskazywania przyczyn poprzez przesłanie stosownego oświadczenia za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: kontakt@e-mindcraft.com
- Usługodawca może wypowiedzieć umowę o świadczenie Usługi drogą elektroniczną polegającej na zamieszczeniu opinii lub oceny w Serwisie Internetowym, w przypadku, gdy Usługobiorca narusza Regulamin, w szczególności, gdy dostarcza treści o charakterze bezprawnym po bezskutecznym wcześniejszym wezwaniu do zaprzestania naruszeń z wyznaczeniem odpowiedniego terminu. Umowa w takim wypadku wygasa po upływie 7 dni od dnia złożenia oświadczenia woli o jej wypowiedzeniu (okres wypowiedzenia).
- Usługodawca i Usługobiorca mogą rozwiązać umowę o świadczenie Usługi w Serwisie Internetowym, w każdym czasie w drodze porozumienia stron.
Art. 6. Postępowanie reklamacyjne
- Reklamacje związane ze świadczeniem Usług za pośrednictwem Serwisu Internetowego Usługobiorca może składać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres email: kontakt@e-mindcraft.com
- W reklamacyjnej wiadomości e-mail, należy podać jak najwięcej informacji i okoliczności dotyczących przedmiotu reklamacji, które ułatwią i przyspieszą rozpatrzenie reklamacji, w szczególności: imię i nazwisko, dane kontaktowe (adres poczty elektronicznej), rodzaj i opis problemu będący przedmiotem reklamacji, datę wystąpienia nieprawidłowości.
- Zleceniodawca ma prawo zgłoszenia reklamacji w terminie 14 dni od dnia zaistnienia przyczyny reklamacji.
- Rozpatrzenie reklamacji przez Usługodawcę następuje niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni.
- Odpowiedź Usługodawcy w sprawie reklamacji jest wysyłana na adres e-mail Usługobiorcy podany w zgłoszeniu reklamacyjnym lub w inny podany przez Usługobiorcę sposób.
- Reklamacje dotyczące sposobu działania wybranego Konsultanta Medycznego winny być kierowane bezpośrednio do osoby udzielającej Konsultacji. Usługodawca nie odpowiada za jakość usług świadczonych przez Konsultantów Medycznych oraz za stosowane przez nich metody lub popełnione przez nich błędy.
Art. 7. Prawo odstąpienia od umowy
- Z zastrzeżeniem ust. 3 niniejszego artykułu, Usługobiorca będący jednocześnie Konsumentem, który zawarł umowę na odległość, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie w terminie 14 dni. Do zachowania tego terminu wystarczy wysłanie oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Konsument w tym celu może zastosować wzór odstąpienia umieszczony w Serwisie Internetowym.
- Termin czternastodniowy, w którym Konsument może odstąpić od umowy, liczy się od dnia, w którym Konsument zawarł umowę o świadczenie usług.
- Prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość nie przysługuje Konsumentowi w przypadku umowy, w której przedmiotem świadczenia jest usługa, jeżeli przedsiębiorca wykonał w pełni usługę za wyraźną zgodą Konsumenta, który został poinformowany przed rozpoczęciem świadczenia, że po jego spełnieniu przez przedsiębiorcę utraci prawo odstąpienia od umowy.
- Jeżeli Konsument wykonuje prawo odstąpienia od umowy po zgłoszeniu żądania wykonania sługi, ma obowiązek zapłaty za świadczenia spełnione do chwili odstąpienia od umowy.
- Kwotę zapłaty oblicza się proporcjonalnie do zakresu spełnionego świadczenia, z uwzględnieniem uzgodnionej w umowie ceny lub wynagrodzenia. Podstawą obliczenia tej kwoty jest wartość rynkowa spełnionego świadczenia.
- Dodatkowo Zleceniodawcy przysługuje prawo do odwołania Konsultacji z wyprzedzeniem co najmniej 24h przed umówionym terminem, po upływie tego terminu Zleceniodawca zobowiązany jest do zapłaty pełnej ceny za Konsultację.
- W przypadku odwołania Konsultacji przez Konsultanta Medycznego, niezależnie od terminu odwołania Konsultacji, Zleceniodawcy przysługuje zwrot wpłaconych środków lub zaliczenie ich na poczet kolejnej Konsultacji według wyboru Zleceniodawcy.
Art. 8. Odpowiedzialność
- Usługodawca podejmuje wszelkie dostępne mu środki, w celu ochrony danych Użytkowników.
- Usługodawca dołoży wszelkich starań, aby dane dostępne w Serwisie Internetowym były kompletne i aktualne oraz prezentowane z należytą starannością, z uwzględnieniem istniejących okoliczności faktycznych i prawnych, w granicach dopuszczalnych przez prawo i przy pełnym poszanowaniu praw konsumenta.
- Użytkownicy ponoszą pełną odpowiedzialność za złamanie prawa bądź szkodę wywołaną ich działaniami w Serwisie Internetowym, w szczególności podaniem nieprawdziwych danych, ujawnieniem informacji niejawnej lub innych tajemnic ustawowo chronionych, naruszeniem dóbr osobistych lub praw autorskich oraz praw pokrewnych, a także przetwarzaniem danych osobowych Użytkowników niezgodnie z celami Serwisu Internetowego lub z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie danych osobowych.
- Za skutki podania Zleceniobiorcy błędnych, niekompletnych, nieprawdziwych, wprowadzających w błąd lub w inny sposób nieprawidłowych danych, wyłączna odpowiedzialność spoczywa na Zleceniodawcy.
- Usługodawca zobowiązuje się w miarę możliwości informować z wyprzedzeniem Użytkowników o możliwych zakłóceniach w funkcjonowaniu Serwisu Internetowego, w szczególności o przerwach w dostępie.
- Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za jakość usług świadczonych przez Konsultantów Medycznych oraz za stosowane przez nich metody lub popełnione przez nich błędy.
- Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za podejmowane przez Użytkowników działania w związku z korzystaniem z Konsultacji, w szczególności nie ponosi odpowiedzialności za ewentualny uszczerbek na zdrowiu lub śmierć Użytkownika.
- W przypadku pojawienia się u Użytkowników objawów zagrażających życiu, takich jak: tendencje samobójcze, samookaleczenia, objawy psychotyczne, głębokie uzależnienie od substancji psychoaktywnych zaleca się zgłoszenie do jednej z organizacji wymienionych w Serwisie Internetowym.
Art. 9. Dane osobowe
- Podane przez Użytkowników dane osobowe Usługodawca zbiera i przetwarza zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz zgodnie z Polityką Prywatności dostępną w Serwisie Internetowym.
- Serwis Internetowy jest administratorem danych osobowych Zleceniodawców, które zostaną przekazane bezpośrednio Konsultantom Medycznym w ramach Konsultacji, jedynie w celu zabezpieczenia danych poprzez urządzenie umożliwiające kontakt z Konsultantem Medycznym.
- Konsultant Medyczny w zakresie danych osobowych przekazanych mu w ramach Konsultacji przez Zleceniodawców jest samodzielnym administratorem tych danych osobowych.
Art. 10. Postanowienia końcowe
- Dla umów zawieranych poprzez Serwis Internetowy, w tym sporów wynikłych na gruncie Regulaminu właściwe jest prawo polskie.
- Zmiany dokonane w Regulaminie przez Usługodawcę, wiążą Usługobiorcę, pod warunkiem, iż został on prawidłowo poinformowany o zmianach i nie wypowiedział umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną w terminie 14 dni od dnia powiadomienia Usługobiorcy o zmianach przez Serwis.
- Wszelkie spory powstałe na gruncie Regulaminu, w przypadku, gdy drugą stroną nie jest Konsument będą rozwiązywane przed sądem powszechnym właściwym ze względu na adres prowadzonej przez Usługodawcę działalności gospodarczej.
- Poza możliwością skierowania sprawy do sądu powszechnego Konsumentowi przysługuje szereg możliwości pozasądowych sposobów rozpatrywania reklamacji i dochodzenia roszczeń. Konsument jest uprawniony do skorzystania, w szczególności z:
- powiatowego (miejskiego) rzecznika konsumentów;
- organizacji społecznych, które jako zadania statutowe wskazały ochronę konsumentów m.in. Federacji Konsumentów;
- platformy internetowej ODR Unii Europejskiej umożliwiającej składanie reklamacji i dochodzenie roszczeń związanych z zawartą umową;
- stałego polubownego sądu konsumenckiego działającego przy wojewódzkim inspektorze Inspekcji Handlowej. Regulamin organizacji i działania stałych polubownych sądów konsumenckich określa Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 6 lipca 2017 r. w sprawie określenia regulaminu organizacji i działania stałych sądów polubownych przy wojewódzkich inspektorach inspekcji handlowej (Dz. U. z 2017 r., poz. 1356);
- wojewódzkiego inspektora Inspekcji Handlowej prowadzącego postępowania mediacyjne w sprawie polubownego zakończenia sporów z pośrednikami. Zasady działania wojewódzkiego inspektora Inspekcji Handlowej dostępne są w siedzibach oraz na stronach internetowych poszczególnych Wojewódzkich Inspektoratów Inspekcji Handlowej;
- szczegółowa informacja dotycząca pozasądowych sposobów rozpatrywania reklamacji i dochodzenia roszczeń, została omówiona w publikacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów znajdującej się na stronie internetowej urzędu.